Jaki Internet wybrać na Filipinach

Jeden z najlepszych jaki używam sam to smart bro pocket wifi.
Smart bro pocket wifi

Jaki internet na Filipinach

Dzisiaj chciałbym poruszyć temat Internetu, jako że bez internetu obyć się nie da w dzisiejszych czasach. Tu mamy szereg możliwości, od internetu w telefonie, po internet bezprzewodowy oraz ten stacjonarny. Wszystko zależy od tego jaki mamy zamiar co do naszego połączenia, oraz czy będziemy z nim się poruszać po Filipinach, czy też chcemy używać go w jednym miejscu. Postaram się skupić na jednym z tych najlepszych.

Smart bro 

Od roku mieszkam na Filipinach, dużo też po nich podróżuję, wraz z Jhing. Stąd konieczność podłączenia dwóch komputerów do jednej sieci z dostępem do internetu. Jedyna sieć, która nie ma limitów ściągania to smart na dzień dzisiejszy. Wcześniej używaliśmy Globe - i niestety 700 Mb limitu na dobę to zdecydowanie za mało do zaspokojenia dziennych potrzeb ( jest to zaledwie kilka klipów na Youtube, lub jeden czy dwa w HD ) Internet używamy do pracy, więc męczarnia była wielka, kto dziś wrzuca film czy zdjęcia, czy możemy pozwolić sobie obejrzeć film który pokazuje miejsce, do którego chcemy się udać, kto dziś porozmawia chwilę na Skype, i tak dalej.
Po przeszukaniu informacji w internecie, oraz po wypytaniu wszystkich znajomych dowiedzieliśmy się, że ceny wszystkich sieci zbliżone są do siebie, a jedyną siecią która działa bez limitów jest Smart. W Siquijor używaliśmy smart bro  stacjonarny, czyli taka antena na dachu z wbudowanym modemem ( która działa na 5 Ghz co mnie zdumiało i ma zasięg do 5 KM ) Sprawuje się to bardzo dobrze, spokojnie można oglądać filmy z Youtube w HD, nie ma problemu z połączeniem Skype. Jedyną wadą tego jest to, że potrzebujecie router WIFI, bo z tej antenki jest tylko kabelek z wtyczką do jednego komputera, dodatkowo żeby podłączyć router WIFI potrzebna jest wizyta pana z Smart by skonfigurował wewnętrzne ustawienia modemu w antenie ( problem z klasą adresów IP, ten modem posiada swój DHCP serwer, który trzeba wyłączyć ) Tak więc jest troszkę zachodu z tym. Dodatkowo jest to umowa na rok z siecią Smart. My płaciliśmy 490 pesos przy podpisaniu umowy, a miesięczny abonament to 999 pesos. Co miesiąc przychodzi list z SMART i z tym listem idzie się do siedziby smart, lub do jednej z  sieci cebuana, gdzie można uiścić opłatę.

Smart bro Pocket WIFI

   W podróży najlepiej sprawuje się Smart bro pocket wifi. My taki zakupiliśmy z Jhing kilka miesięcy temu. Koszt takiego urządzenia to 1900 pesos. Jest to malutki modem, do którego można podłączyć do 10 urządzeń przez wifi. Urządzenie to jest przenośne, ma wbudowaną baterię, która wystarcza na około 4 do 5 godzin surfowania. 3G pozwala nam rozwinąć prędkość 7.2 mbps. Spokojnie wystarcza to do obejrzenia filmu z Youtube przy średniej rozdzielczości, gdy chcemy oglądać w HD trzeba poczekać, aby się przynajmniej w jednej trzeciej zbuforował. 

Smart bro pocket WIFI opłaty

Jak już wspomniałem wyżej jest to około 1900 pesos przy zakupie modemu. Jest to modem prepaid, czyli trzeba uzupełniać konto według taryf :
UNLISURF 80 - pod numer 2200 - doładuje nam internet na dwa dni
UNLISURF 200 - pod numer 2200 - doładuje nam internet na pięć dni
UNLISURF 999 - pod numer 2200 - doładuje nam internet na trzydzieści dni.

Mała uwaga - jeśli doładujemy na miesiąc, zwykle po okresie dwóch tygodni internet znacznie zwalnia, więc lepiej jest doładowywać co pięć dni, tak my robimy, wychodzi to 200 pesos więcej ale nie ma problemów z prędkością. 

Smart bro pocket wifi ustawienia

I tutaj ważne jest by ustawić sobie hasło, gdyż w mgnieniu oka ktoś niechciany nam się podłączy. przygotowałem krótki film na Youtube.
Dodatkową rzeczą którą warto jest sobie ustawić jest DNS. Jeśli ich nie ustawimy naszym DNS jest modem czyli adres 192.168.1.1 co jest wewnętrzną siecią i czas tłumaczeń stron jest wydłużony znacznie. w celu przyspieszenia naszego otwierania się stron internetowych należy ręcznie je wpisać do ustawień naszego połączenia z modem. DNS które należy użyć to 
121.1.3.208
121.1.3.199
oraz trzeci pomocniczy to 203.84.191.216
Są to DNS sieci SMART więc one będą działać nam najszybciej.

Aby sprawdzić stan naszego konta wysyłamy sms o treści - ?15001 - pod numer 214Ważne odłącznie pocket wifi 

Zasilanie i ładowanie jest przez port micro USB - takie jak w większości telefonów. Pamiętać trzeba o dwóch rzeczach :
1. Zasilacz musi być 1000 mA - w celu sprawnego ładowania, jednak jeśli używamy ten modem w domu i nie przenosimy go zbytnio lepiej jest naładowaną baterię wyjąć z modemu i używać go tylko na zasilaczu. ( gdy bateria jest naładowana zaczyna się bardzo grzać przez co modem się przegrzewa i wiesza często )
2. Port micro USB jest bardzo delikatny i po jakimś czasie wyciągania i wkładania wtyczki się obrusza i traci połączenie, wymiana tego portu to dodatkowe 200 pesos w serwisie. Najlepsze rozwiązanie to po prostu nie wyciągać wtyczki. My przykleiliśmy kropelką wtyczkę do obudowy modemu i jej nie wyciągamy. 

1 Komentarze

  1. Witaj,
    Czy Smart Bro Pocket Wifi działa bez zarzutu na wszystkich wyspach? Wybieramy się w styczniu na Filipiny. Większą część czasu spędzimy na Palawan. Chcę tam pracować zdalnie przez ponad miesiąc. Zastanawiam się czy internet będzie działał w takim miejscu jak Nacpa Beach.

    OdpowiedzUsuń