Bezpieczeństwo na Mindanao Filipiny - Stan wojenny

Bezpieczeństwo na Mindanao Filipiny - Stan wojenny

Na Filipinach wprowadzono stan wojenny - Mindanao

Mindanao to jedna z wielu pięknych filipińskich wysp, jednak bezpieczeństwo od wielu lat stoi tam pod znakiem zapytania. Może to co dzieje się w ostatnim czasie na terenie Europy przysłoniły fakt, że tego typu ataki terrorystyczne mają również miejsce w tak odległych miejscach jak Filipiny. W tym tygodniu rozpoczęło się tam prawdziwe piekło, nie chcę umieszczać zdjęć i filmów jakie oglądałem na filipińskich mediach, założeniem mojego blogu jest pokazywanie piękna a nie przemocy. Jednak w tym wypadku chciałbym się z Wami podzielić tym co mnie nurtuje. 

Wyspa Mindanao Bezpieczeństwo

To znana wyspa Filipin z dwóch powodów. Po pierwsze jest to jedna z większych wysp, która znana jest z przepięknych wodospadów, krajobrazów oraz budowli - głównie przepięknych meczetów. Drugim obliczem wyspy Mindanao to oblicze muzułmańskie. Filipiny znane są jako kraj katolicki, kochający naszego Papieża Polaka, jednak jest tu dość spora liczba wyznawców Koranu. W mieście gdzie mieszkaliśmy wraz z żoną w niespełna miesiąca czasu został wybudowany Meczet, a społeczność Muzułmańska przybiera w liczbie. Jeszcze kilka lat temu w szkole podstawowej w pierwszych latach było to kilka osób na klasę, obecnie jest to połowa. 
Porwania turystów dla okupu, oraz akty terrorystyczne znane są na tej wyspie od wielu lat. Znanych jest kilka grup terrorystycznych, między innymi : New People's Army (NPA), the Abu Sayyaf Group (ASG) - za zatrzymanie przywódcy tej grupy Departament Stanu USA wyznaczył nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów - grupa ta porywa turystów w imię ISIL, jest ogłoszona przez kraje jak Australia, Kanada, Filipiny, Indonezja, Malezja, Arab Emirats, Anglię oraz US jako grupa terrorystyczna, zagrażająca globalnie. Jemaah Islamiyah (JI), oraz Maute Group - lokalnie znana jako Islamic State of Lanao, która jest głównie odpowiedzialna za ataki w ostatnich dniach w Marawi. Jej celem jest oderwanie Mindanao od Filipin i stworzenie tam własnego państwa, w którym obowiązywałoby prawo szaratu.

Marawi Terroryzm

A więc co się stało w ostatnich dniach w tej miejscowości ? 

13:45 - Rozpoczęła się w Marawi City wspólna operacja Filipińskich Sił Zbrojnych oraz Policji w celu ujęcia Isnilona Hapilona - lidera islamskiego państwa (ISIS) w Azji Południowo-wschodniej. 

14:28 -  Jest słyszane przez mieszkańców Marawi starcie między oddziałami rządowymi a grupą Maute 

16:34 -  Flaga z logo ISIS została podniesiona przed szpitalem - Amai Pakpak.

Stan wojenny w Mindanao
Szpital Amai Pakpak - Marawi - flaga ISIS

18:10 - Rzecznik biura regionalnej policji potwierdził starcia w mieście Marawi, oraz potwierdził że podczas starć jeden policjant został ranny.

18:35 -  Policja zwiększa ilość punktów kontrolnych na drogach dojazdowych do Lanao Del Sur, by upewnić się, że napięcie nie będzie się rozrastało.

19:28 - Doradca do Spraw Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, iż AFP ( Armed Forces of the Philippines )  kontrolują w pełni cała sytuację w Marawi, oraz potwierdza, że jest czworo rannych żołnierzy. 

21:13 - Rolly Andaya - zastępca dyrektora regionalnego PNP ARMM potwierdził, iż Dansalon College, oraz więzienie w Marawi City zostały spalone. 


Mindanao palący sie lollage
Palący się college w mieście Marawi


podpalone więzienie
Podpalone więzienie w Marawi City


21:45 - Ano powiedział w rozmowie z ANC Live,  że sytuacja jest pod pełną kontrolą, oraz poinformował, że ośmiu żołnierzy jest rannych.

23:00 - Prezydent Rodrigo Duterte ogłosił stan wojenny na całej wyspie Mindanao, powiedział w wywiadzie prasowym w Moskwie rzecznik prasowy Ernesto Abella.  Sekretarz obrony Delfin Lorenzana powiedział, że dwóch żołnierzy oraz jeden policjant zostali zabici, oraz 12 zostało rannych w wyniku ciągłych starć w Marawi City, poinformował Maute grupa podpaliła Kościół St.Mary, Marawi więzienie, oraz Ninoy Aquino szkołę i Dansalan College. 

Środa 24 maja

Raporty mówią, iż kilkoro nauczycieli, księdza oraz kilkunastu parafian zostało wziętych jako zakładnicy przez terrorystów w różnych rejonach miasta Marawi.
Przedstawiciel AFP Edgar Arevalo ogłosił, że rząd odzyskał kontrolę nad Mindanao State University, szpitalem, oraz ratuszem. Oświadczył, że liczba ofiar w wyniku potyczek wzrosła do pięciu - troje żołnierzy, oraz dwoje policjantów. Urzędnik zaprzeczył, że ISIS współpracowało z lokalnymi terrorystami. Wojsko zapowiedziało użycie nalotów wojskowych by wykruszyć rebeliantów. 
Prezydent przybył do Manili, skracając wizytę w Rosji, zagwarantował że stan wojenny nie będzie nadużywany. Ostrzegł, możliwość rozszerzenia stanu wojennego do Luzon, jeśli terroryzm będzie się rozszerzał. 
Zastój w walkach pozwolił mieszkańcom na masowe opuszczanie Marawi, oraz wzmocnienia wojskiem miasta.


Masowa ewakuacja
Masowe opuszczanie Marawi - kontrolowana przez policje i wojsko


Czwartek 25 maja

W okolicy centrum miasta wybuchły zamieszki około południa.Zamieszki w centrum
Zamieszki w okolicy centrum miasta z rebeliantami


Po około godzinie wojsko rozpoczęło ataki powietrzne w trzech dzielnicach miasta Marawi, aby przechwycić około 40 rebeliantów Maute. Urzędnicy potwierdzili, iż do tej pory zginęło 13 członków terrorystycznej grupy Maute, oraz pięciu żołnierzy i dwóch policjantów. 

Źródło wiadomości krajowe filipińskie.

2 Komentarze

 1. Chciałabym móc to jakoś skomentować, ale na usta cisną mi się same bardzo brzydkie słowa. Przykre to wszystko.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozostało się tylko pomodlić... by nie pisać tych wszystkich brzydkich słów .... Pozdrawiam !

   Usuń