Ślub na Filipinach praktyczne porady

Ślub na Filipinach z Filipinką - jak ? praktyczne porady
Jak wziąć ślub na Filipinach z Filipinką - to my zakochana para 

Ślub na Filipinach z Filipinką, praktyczne porady ?


Wiele osób  zadaje mi pytanie jakie dokumenty potrzebne są, by móc wziąć ślub na Filipinach, oraz jak to wszystko wygląda od strony praktycznej. Tak więc pomysł na dzisiejszy artykuł, w którym postaram się wam opisać całą procedurę, jaką musieliśmy przejść wraz z moją obecną żoną. Już na samym wstępie, powiem wam drodzy, że nic takiego strasznego, a te wszystkie informacje co znaleźliśmy w Internecie na nic się nie przydały, ba, dalekie były od faktów i prawdy. Tak więc opisałem wszystko w formie praktycznych porad

Ślub cywilny na Filipinach wymagane dokumenty, by Polak mógł poślubić Filipinkę na Filipinach


By wziąć ślub cywilny na Filipinach dokumentów potrzebnych jest wiele, więc jeśli macie jeszcze czas, to lepiej zacznijcie je gromadzić. Wszystkie muszą być tłumaczone na język angielski i w oryginale. A co jest potrzebne ? Ano przede wszystkim najważniejszy to tłumaczony akt urodzenia i to chyba jedyny dokument, który na wstępie powiedziano mi, że muszę mieć. Trzeba wspomnieć, jak się już jest na Filipinach, to poczta z polski idzie około trzech tygodni. Więc lepiej załatwić sobie już to w Polsce. Znalezienie angielskiego tłumacza w Polsce jest proste, jednak znalezienie takowego na Filipinach graniczy z cudem.
My na mój akt urodzenia czekaliśmy długo ... przyszedł już po ślubie. Braliśmy ślub cywilny więc nie potrzebowaliśmy wszystkich dokumentów z kościoła. Choć jak rozmawialiśmy z księdzem to udzielił by ślubu i bez tych dokumentów. Wiem, większość ludzi, którzy mnie znają twierdzą, że mam więcej szczęścia niż rozumu, tak więc opowiem wam jak to z naszym ślubem było.

Przygotowania do ślubu na Filipinach

zakochałeś się na Filipinach ? ślub i wszystko co musisz wiedzieć
to właśnie my

Pewnego dnia postanowiliśmy się pobrać. Jak szukaliśmy w Internecie informacji z tym związanych
przeraziliśmy się, że cała procedura zajmie nam wiele czasu. Samo oczekiwanie na dokumenty będzie długie i mozolne. Wybraliśmy się do urzędu miasta, by porozmawiać tam z urzędnikiem i dowiedzieć się czegoś więcej na temat, dokumentów i całej procedury. Porozumiałem się wcześniej z rodzicami, prosząc ich o załatwienie w Polsce mojego aktu urodzenia i pojawiły się schody. Tu wymagany jest akt urodzenia, a w Polsce wydawany jest tylko skrócony odpis z aktu urodzenia. Pani w urzędzie okazała się bardzo miła i pomocna. Wypytała nas o wszystkie informacje i skierowała do polskiej ambasady, jednak na Filipinach takowa nie istnieje. Najbliższa jest w Malezji. Jak o tym powiedziałem pani urzędnik, ona chwilkę pomyślała i powiedziała tak. Przejdźcie się do prawnika, nich on napisze Ci pisemko. Tak więc wybraliśmy się do poleconego prawnika. Ten popatrzył uśmiechnął się i powiedział tak. 500 pesos, paszport i karta rezydencka. Dałem mu owe i w przeciągu 10 minut miałem gotowe pisemko w trzech egzemplarzach do podpisania. W owym pisemku było zawarte mniej więcej, że jak niżej podpisany chcę poślubić i że w świetle prawa nic nie stoi na przeszkodzie i biorę odpowiedzialność na siebie gdybym w tym pisemku skłamał. Z tym pisemkiem poszliśmy do urzędu i tam pani urzędnik zapytała nas grzecznie kiedy byśmy chcieli wziąć ślub. Ucieszeni bardzo stwierdziliśmy, że jak najszybciej. Wolny termin był już za dwa tygodnie. Tak więc wiele przygotowań polegało u nas na przygotowaniu jedzenia i ubioru. Jak widać na Filipinach wcale nie jest tak źle, da się załatwić wszystko i to w bardzo przyjazny sposób.

Koszty ślubu na Filipinach


Tu mogę tylko powiedzieć jakie koszty były w naszym przypadku, nie wiem, czy to standard, czy zależnie od miejscowości, czy od czego to zależy. My za dokument zapłaciliśmy 500 pesos, a za sam ślub około 2000 pesos i to były wszystkie urzędowe koszty jakie ponieśliśmy. Żeby było śmieszniej od mojej żony nie wymagali żadnego dokumentu. Jedynie zapytała się pani urzędnik, czy jest stanu wolnego i czy jakiś dokument posiada. Żonka posiadała świadectwo urodzenia, ale pani nawet tego nie wzięła. 

Ślub ceremonia jak wygląda

chcesz się pobrać z Filipinką ? tu wszystkie informacje potrzebne
Obrączka - symbol miłości 

Ślub na Filipinach jest podobny do tego cywilnego w Polsce. Jedyna różnica, że był o 9 rano. Filipino time, czyli spóźniliśmy się na niego jakąś godzinę, było kilka par i wszyscy na nas grzecznie czekali i bez żadnych pretensji. Sam ślub trwał jakieś dwie godziny. Musicie tylko uważać na tych z aparatami, kręcą się robią zdjęcia wszystkim a potem pytają o zapłatę. My mieliśmy swoje kamery i aparaty i całą rodzinę fotografów, więc odesłaliśmy ich z kwitkiem. Przecież nikt z nich nie pytał nas o to, czy potrzebujemy kogoś kto będzie nam robił zdjęcia. Tak też po całej ceremonii, podpisach i wymianie obrączek udaliśmy się do domu balować do samego rana. Było przednio. 

Jakie są zwyczaje weselne


Ze zwyczajami weselnymi jest trochę podobnie, co bardzo mnie zdziwiło. Było rzucanie lampkami, był tanieć i pocałunek, rzucanie kwiatkami, jedyne co było inne to, że kazali nam tańczyć w środku, a wszyscy goście wkładali nam pieniądze za koszule i spodnie, no a na koniec obsypali nas ryżem. Może to zapachnieć wiochą, ale kazali nam się przebrać by bawić się bardziej komfortowo. 

Na Filipinach życie biegnie innym torem, do tego po prostu trzeba przywyknąć. Jesteśmy sobie szczęśliwą parą młodą, wszystkich serdecznie pozdrawiamy i życzymy wszystkiego najlepszego :)

Jeżeli zainteresował Cię temat ślubu na Filipinach może chętnie też przeczytasz o różnych ciekawostkach związanych z jedzeniem na Filipinach, oraz co zabrać ze sobą na Filipiny.
Mam też przygotowany dla Ciebie artykuł o Filipinach - rajem na ziemi, w którym to opisuje moje odczucia związane z długim pobytem w tym przepięknym kraju.

Taki mały update, ten artykuł pojawił się w wersji anglojęzycznej 

Wedding in the Philippines ? Practical advice's

Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z ślubem, dokumentami, czy przygotowaniem do ślubu, jak wygląda cała ceremonia - pytajcie :) Chętnie odpowiem :)

36 Komentarze

  1. świetnie! miałam okazję jechać na wolontariat na Filipiny... Może w obecnym czasie to lepiej, ale gdzieś ta niedokończona myśl pozostanie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie mogę się doczekać... powrotu na Filipiny. Niedokończona myśl to ta co najbardziej kusi :)

      Usuń
  2. Witam,slyszalem ze do zawarcia związku z filipinka potrzebny jest legal of capacity?czy to prawda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, z tym że udało mi się to załatwić bez większego problemu u prawnika, który napisał, że ja niżej podpisany nie ..... bla bla bla nic na przeszkodzie zawrzeć związek małżeński z tą o to .... Kosztowało to 500 pesos i napisał od ręki, dwa podpisy jego pieczątka i wszystko było dobrze. Ponoć w dużych miastach jak Manila Cebu i tym wielkością to nie przechodzi, nam się udało.
      Pozdrawiam i powodzonka życzę

      Usuń
  3. Witam,
    serdeczne dzięki za skrót i wyjaśnienia. Też jestem tym szczęśliwcem którego to spotka. Mam nadzieje, że szybko :) dla mnie jednak będzie to strefa środkowa, Leyte, Matag-Ob :D dobrze wiedzieć od czego zacząć. Czy można prosić o jakieś namiary na tego prawnika? jest on z Manili czy jakoś inne miejsce? Pozdrawiam i gratuluje :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Powiedzcie...Chcę się ożenić z Filipinka i zaraz jechać do Polski....Czy uda się załatwić wizę zaraz po ślubie by do miesiąca wyjechać z żoną do Polski? Nie mieszkam tam, przyjadę tylko na ślub i do Polski. Czy załatwienie wizy po ślubie jest łatwiejsze ? Proszę o pomoc. Dzięki. Mój email: maxans@tlen.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy podpisywałeś intercyzę?Czy coś podobnego?

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam...mam takie samo pytanie
    Powiedzcie...Chcę się ożenić z Filipinka i zaraz jechać do Polski....Czy uda się załatwić wizę zaraz po ślubie by do miesiąca wyjechać z żoną do Polski? Nie mieszkam tam, przyjadę tylko na ślub i do Polski. Czy załatwienie wizy po ślubie jest łatwiejsze ? Proszę o pomoc. Dzięki. Mój email:lukasmajewski@yahoo.no

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam w planach slub z Filipinka, bylismy tam kiedys juz 2 razy w ichnim "municipality" pytac sie o dokumenty i za kazym razem odpowiadaja inaczej. wyrobilem dokument z polskiego USC o moim stanie wolnym, przetlumaczylem na angielski, ale teraz moja panna dowiedziala sie ze musze predstawic dodatkowo "legal capacity". Z tego co wiem to polskie konsulaty nie wydaja zadnych dokumentow, dzwonilem kiedys do konsulatu polskiego za granica i tak mi powiedzieli, ze nie sa w stanie stwierdzic czyjegos stanu cywilnego i musze w Polsce wyrabiac w USC. Urzad w Cebu na Filipinach chce "legal capacity" i nie wiadomo skad to wziac. Ambasada polska jest w Malezji a w 2 honorowych konsulatach na Filipinach nikt telefonow nie odbiera.
    Jak to zalatwic?
    email: artuspom@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten dokument możesz wyrobić w polsce, tylko będziesz potrzebował Cenomar od swojej luby. Urząd cywilny zabiera dokument a ty dostajesz legal capacity

      Usuń
    2. USC musi dostać Cenomar twojej luby, wtedy dostaniesz Legal Capacity

      Usuń
  8. Czesc wszystkim,
    Prośba do p. Dobrowolskiego, jak nazywa sie ten tajemny druczek, który przygotował prawnik i zadziałało? Czy to było zwykłe oświadczenie poświadczone przez prawnika czy też jakaś specjalna nazwa formularza? jak np NSO lub CENOMAR?? Przy tej okazji pochwalę się, że moja wybranka pochodzi z Calbayog, Zamierzamy zamieszkać parę lat w Polsce. Może wartałoby utworzyć jakiś klub, w którym mogły by się spotykac nasze panie, aby im było jakoś raźniej w kraju daleko od domu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam
      Przepraszam ze tak pozno odpisuje. Obecnie jestesmy w Grecji. Ten druczek o ktory sie rozchodzi to bylo nic wiecej jak moje oswiadczenie o stanie cywilnym podpisane przez prawnika. Z tego co widze to porobilo sie wiele problemow. Tak jak to na Filipinach gdzie sie nie pojdzie to inne informacje. Ja podszedlem do sprawy w sposob inny. Nie pytalem o porade tylko wyczytawszy w internecie wszystko na ten temat powiedzialem ze tu sa wszystkie wymagane dokumenty i nie bylo problemow zadnych. Przyjeli i ustalili date. A co do klubu to swietny pomysl co jakis czas spotkac sie gdzies cala grupa :) nas nie ma do wrzesnia
      Pozdrawiam

      Usuń
  9. Ciekawie czyta się o tym, jak odbywa się to gdzie indziej. Spraw do załatwienia jest niemało, a każdy chce coś innego! :-D Wydaje się, że najważniejszym, niezmiennie pozostaje to samo: wrócić do Polski z uwierzytelnionym aktem małżeńskim (z aktem noszącym tzw. apostille)... inaczej związek zawarty poza granicami kraju może okazać się nieważny.
    Pozdrawiam ciepło z Mauritiusa, Kasia

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam z daleka :) nam sie udało załatwić wszystko bez tego papierka :) choć nie było lekko bo wchodziła opcja jechania nas dwoje na Filipiny po wlasnie ten papierek a czeka sie na niego przynajmniej miesiąc :)
    Pozdrawiamy cieplutko z zimnej Polski :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja razie jestem na etapie płomiennego romansu z Dinah.Trochę obawiam się porażki,ponieważ jestem sporo od niej starszy.Ale to Ona mnie wybrała.Gdybyś mógł opisać koszty wesela,bo te urzędowe,które podałeś,nie są jakieś szokujące.Marek.

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam ja planuję wziąć ślub cywilny w grudniu w Tacloban :) sam do końca nie wiem jak to ugryść :) Moja narzeczona powiedziała że w urzędzie chcą aktu urodzenia i potwierdzenia stanu cywilnego, no ale jak to czytam to obawiam się że to będzie za mało. Nie mam pojęcia co to cenomar ani legal capacity. Podpowie ktoś ? :) Narzeczona powiedziała że trzeba zgłosić się w gminie u niej i jeżeli wszystko będzie z dokumentami w porządku to dopiero po 10 dniach możemy wziąść ślub to trochę dziwne dla mnie

    OdpowiedzUsuń
  13. Interesujący wpis, nie zdawałam sobie sprawy, że na Filipinach obowiązują takie właśnie procedury. Jednego nie można jednak odmówić temu miejscu — malowniczych zakątków plenerowych tam nie brakuje. Mój ślub będzie się co prawda odbywał w Polsce, ale wierzę w to, że równie magiczne plenery zaproponuje nam wynajęty przeze mnie fotograf. Wesele również zostanie uwiecznione, profesjonalista będzie towarzyszył nam bowiem przez cały dzień, od wczesnego ranka, aż do późnych godzin nocnych.:)

    OdpowiedzUsuń
  14. witam. dostałem informacje co muszę mieć ze sobą, podaje może to się przyda :)

    certified of NSO BIRTH CERTIFICATE of both parties, 1original and 2photo copies ..., Certificate of No Marriage 1original 1photo copy ,,*2valid ids**Divorce paper , Legal capacity to marry issued by the embassy (if foreigner) and a copy of final decree of absolute divorce

    najlepsze jest to że nic mi to za bardzo nie mówi :) i nie wiem gdzie mam to wszystko załatwić . Ktoś podpowie ???

    OdpowiedzUsuń
  15. Witaj
    Wszystko zalatwisz w urzedzie stanu cywilnego tyle ze musisz wszystko przysiegle przetlumaczyc na angielski. Do tego wez paszport I dowod osobisty. Jako ze masz miec dwa dokumenty potwierdzajace ze to ty :)

    OdpowiedzUsuń
  16. i rozumiem że nic nie potrzebuje z ambasady ?

    OdpowiedzUsuń
  17. Ja nie potrzebowalem nic innego :) z tego co sie orientowalem to do dnia dzisiejszego nie zmienilo sie nic. Pozdrawiam I zycze wszystkiego najlepszego na nowej drodze zycia

    OdpowiedzUsuń
  18. Witam
    Też planujemy ślub na Filipinach i wydaje się proste:
    odpis zupełny aktu urodzenia (czy wystarczy z naszego urzędu wielojęzyczny, czy MUSI być tłumaczony?)
    Zaświadczenie o stanie cywilnym wolnym
    No i teraz coś czego nie rozumiem, czyli " Legal capacity to marry"- co to jest i jak to wyrobić?
    I czy coś jeszcze, i czy trzeba na tym mieć apostile? )jak ją zrobić?
    Jestem w Polsce
    Wie ktoś? To może napiszcie

    OdpowiedzUsuń
  19. Witaj, Legal capacity to marry to nic innego jak potwierdzenie, że nie jesteś żonaty gdziekolwiek, oraz, że nic nie stoi na przeszkodzie temu. Ten druczek możesz załatwić w urzędzie stanu cywilnego, bądź jak ja to zrobiłem. Napisałem oświadczenie u prawnika i on to podpisał. Powodzonka :) Jak masz jeszcze jakieś pytania to śmiało :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Jestem obecnie w manili chce wyjść za maz za mężczyznę z wybrzeża kości słoniowej który mieszka w manili W ambasadzie polskiej nie udzielają informacji trzeba się umówić na spotkanie ale nie odnośnie ślubu tylko o załatwienie wizy szengen Pomóżcie nie wiem gdzie mamy iść z naszymi ślubnymi dokumentami Ja jade do polski już 20.02 i jestem w kropce

    OdpowiedzUsuń
  21. Oj! Jak ja bym chciała ślub za granicą! Może kiedyś odnowimy śluby w małym, greckim kościółku na wyspie, ale póki co organizujemy polskie weselicho. Zaproszenia ślubne ręcznie robione już kupiliśmy, winietki, prezenty - coraz bliżej ten dzień! Już w październiku :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gratuluje :) a co do małej greckiej wyspy, to polecam Zakynthos, tam jest wyspa ślubów :) poczytaj u nas na blogu :)

      Usuń
  22. Filipiny to wymarzone miejsce na ślub. Super sprawa :-)

    OdpowiedzUsuń
  23. Witam ja to już jestem zakrecony z tymi dokumentami. Poproszę o kontakt na email. Może mnie Pan jakoś pokieruje. krzysztofskwirowski@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  24. Witam,czy swiadkami na ślubie mogą być urzędnicy którzy dają ślub?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Wszystko zależy gdzie ślub. Jak duże miasto to może nie, w małych wszystko jest możliwe :)

      Usuń
  25. Witam. Mam prośbę odnośnie przyjazdu dziewczyny z Filipin do Polski na stałe. Jakie musi posiadać dokumenty. Proszę o szczegółowe odpowiedzi. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  26. Jo mom narzeczonom z Filipin ale se mieszkomy w Londynie. Cza też o ślubie pomyślić

    OdpowiedzUsuń
  27. Nie prościej wziąć ślub w Polsce z filipinka ?

    OdpowiedzUsuń