Wadowice co zobaczyć w jeden dzień

Wadowice widok na rynek
Wadowice widok na rynek i Bazylikę

Wadowice w jeden dzień, co zobaczyć

Wadowice to takie miasto niedaleko Krakowa, znane bardzo katolikom, dzięki postaci Papieża Jana Pawła II. Jadąc od Krakowa kierujecie się na Wadowice, są znaki, jadąc od Katowic, kierujecie się na Rabkę Zdrój, jest tak w połowie drogi. Myślę, że nie ma co dokładnie opisywać dojazdu, w tych czasach każdy w telefonie posiada mapę i nawigację. Tak tylko chciałem nakreślić, w której to części Polski znajduje się. W samych wadowicach, w zależności od okresu parkingi to zmora, albo trzeba daleko z buta, albo trza kilka złotych zostawić. My mamy swoje miejsce, gdzie zawsze zostawiamy nasz środek lokomocji, bo samochodem to strach nazwać, jeszcze inne się obrażą. Jak to w ogłoszeniu było, pali, skręca, hamuje, na głowę nie kapie i wszystko się zgadza z treścią.

Parking i najlepsze lody w mieście.

Wadowice burger Queen
Wadowice słynna buda z burgerami i parking.

Odłącznie miejsca postojowego, to polecam przy tesco, jest tam  taka budka z jedzeniem i lodami o nazwie " Burger Queen ", dla nas to świetne miejsce, blisko, smacznie, no i te najlepsze lody w mieście robią robotę. Musicie tylko zaparkować przy tej budzie z lodami, a nie na parkingu tesco, tam jest płatne a przy budzie już nie. Jak w nawigacji wbijecie "  Wadowice burger queen " to wam dokładnie wyskoczy. W budzie najlepsza jest obsługa, mrożona kawa, oraz lody, a co do jedzenia nie mogę się wypowiedzieć, nie jedliśmy jeszcze tam. 

Do rynku dojdziemy przechodząc koło parkingu tesco, kierując się w prawo. Alejka z wieloma sklepami, większość zamknięta, no w czasie pandemii jakoś tłumu nie było. Na rynku mamy - na wprost muzeum Jana Pawła II, a na lewo jest Bazylika Mniejsza Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, którą możecie zwiedzić wirtualnie, klikając w link.


Widok Bazyliki w środku poszukując raju
Widok Bazyliki w środku.

Muzeum Jana Pawła II wymaga rezerwacji, przez stronę, lub telefonicznie, kliknijcie w link i was przekieruje we właściwe miejsce. 

Gdzie kremówki w Wadowicach ?


Wadowice najlepsze kremówki za Bazyliką
Najlepsze kremówki za Bazyliką


Jak wiecie, gdy Papież wspomniał o kremówkach wadowickich, w mgnieniu oka powstało tyle nowych sklepów i producentów tych wypieków, że można się dobrze zagubić, które to te najlepsze i najsmaczniejsze. No i służę wam pomocą, najlepsze kremówki, które Papież jadł to te co są sprzedawane za Bazyliką. Tam też jest zejście do parku, gdzie możecie sobie usiąść na ławeczce Wojtyły i tam zjeść swoją kremówkę. 

A gdzie na kawę w Wadowicach ?

Kawa, według glosowania Wadowiczan najlepsza jest w Galicjance, to jest po przeciwnej stronie niż Bazylika, jednak to nie na naszą kieszeń. My kawę najczęściej kupujemy w jakiejś malutkiej kawiarence, czasem w żabce, a w Wadowicach to zawsze na parkingu, w tej budzie z burgerami i lodami. Tam można sobie usiąść i w spokoju sobie kawę wypić. 

Podsumowanie wypadu do Wadowic

Mając troszkę czasu, a przede wszystkim trochę chęci, by ruszyć tyłek i coś zobaczyć, nawet w czasie pandemii, to świetne miejsce. Jest tu dużo ładniej, niż jeszcze dwadzieścia lat temu, troszkę się poodnawiali, pobudowali, powykańczali. Takie to urocze, małe miasteczko, z wielką dawką historii, bo przecież Papież Polak znany był na cały świat. 

A takie lody w Wadowicach
Lód - guapo z filipińskiego znaczy przystojniak :)


Pandemia, covid 19, czy inne, trudno, ale w domu cały czas się nie da wysiedzieć. Poza tym małe miasteczka nie są tak super bardzo narażone jak te wielkie aglomeracje. Przynajmniej ja czuję się bardziej bezpiecznie w mniejszej ilości kaszlących ludzi :) 

Takie jednodniowe wyjazdy chyba na dłużej zagoszczą u nas. Ostatnio byliśmy w Krynicy Zdroju na sankach, o czym możecie przeczytać na naszym blogu.

0 Komentarze