10 wskazówek jak szukać tanich lotów

Jak szukać tanich lotów gdzie szukać
Gdzie i jak szukać tanich lotów.


Szukasz taniego połączenia lotniczego ? oto jak szukać tanich lotów.Jeśli troszkę już podróżowałeś, z pewnością wiesz że przelot, jest najczęściej najdroższym kosztem podróży. Bilet z Polski na Filipiny i z powrotem jest droższy, niż samo mieszkanie na Filipinach przez miesiąc. Samo szukanie biletu, to niesamowita przygoda, szczególnie jeśli chcemy podróżować budżetowo. Czasem jest to decydujący czynnik, czy polecimy ( jeśli uda nam się uzbierać na bilet ) lub czy w ogóle polecimy. Nie wspominam, jeśli lecimy całą rodziną, to cena biletów na samolot przewyższa nasz koszt pobytu w kurorcie :) 

Jednak nie jest tak źle, jak by się mogło wydawać. Linii lotniczych jest tyle, że jakoś muszą między sobą konkurować, by pozyskać klienta. Czasem jest to błąd w ofercie, gdzie cena jest wręcz śmieszna, czasem są to super tanie loty, dla stałych klientów, lub specjalnie promowane miasto przez przewoźnika. Tanie latanie to nie ściema i Twoja wymarzona podróż może się spełnić, jeśli tylko wiesz gdzie i jak szukać.

Dziś zdradzę Ci jak kupować tanie bilety, czyli jak szukać tanich lotów. Tą metodą zawsze bukuje swoje bilety, jest to 10 prostych wskazówek, które jak będziesz przestrzegał, staniesz się mistrzem taniego latania, nie tylko po Europie ale i po całym świecie.


Spis treści :1. Zignoruj bajki o tanim lataniu.


Jeśli przyszło Ci już szukać kiedyś taniego biletu, na pewno naciąłeś się w sieci, o wielu bajkach, typu, że we wtorki, czy w piątki są tańsze bilety, bądź że musisz szukać w przeglądarce incognito, albo że o którejś bliżej nieokreślonej porze dnia, są jakieś dziwne zjawiska, obniżające cenę biletów lotniczych. Musisz przede wszystkim wiedzieć, że nie ma jakiegoś złotego środka, czy magicznych sztuczek, które by pozwalały na kupno biletów w jakiejś super cenie. Strony linii lotniczych są już na tyle zaawansowane w sztuczną inteligencję, że wiedzą dokładnie, że w święta, dużo więcej ludzi kupuje bilety, stąd ceny są wyższe. Wiedzą też dokładnie, że w jakiejś tam miejscowości jest festiwal, czy jakiś słynny koncert, albo mecz i windują ceny, właśnie wykorzystując popyt. Stąd szukanie biletów, jest po prostu żmudną robotą, a nie super trikiem, gdzie w magiczny sposób zobaczysz super tani bilet, czekający właśnie tylko dla Ciebie. Jedno jest pewne, trzeba dobrze się przygotować do podróży, a jedną z tych dobrych rad, jest przeczytanie, czy w danym miejscu, gdzie chcemy lecieć nie odbywają się jakieś słynne uroczystości. No chyba, że chcemy na nich właśnie być, co wiąże się z odpowiednią ceną. Jest też warte wspomnienia, że warto sprawdzić wtedy, czy nie lepiej wyjdzie się na tym, lecąc wcześniej i zarezerwować hostel na parę więcej dni, niż przylot na ostatnią chwilę.


2. Bądź elastyczny gdzie i kiedy lecisz.


Ceny biletów, jak przed chwilką wspomniałem, w dużej mierze zależą od popytu. Więc musisz wiedzieć, że latając po Europie w lipcu, czy sierpniu, nie wspominając ferii zimowych, świąt, ceny będą dużo wyższe. Jeśli bardzo chcesz zwiedzić Paryż, lepiej jest lecieć wiosną, lub późnym wrześniem, wtedy mało kto lata tam turystycznie i ceny za przelot są dużo bardziej przyjazne naszej kieszeni. Tak samo jest z migracją zimową i letnia ludzi. Ceny biletów w zimie do ciepłych krajów są dużo wyższe niż latem. Wiadome jest, że w zimę fajniej polecieć do ciepłego kraju w pogoni za Słońcem. Więc proponuję uzbroić się w cierpliwość i wybierać terminy naszych wypraw z dala o tych migracji ludności. Kiedyś jeszcze jak mieszkałem w Anglii, bardzo chciałem przylecieć na kilka dni do rodziców do Polski. Gdy prześledziłem ceny biletów, to autokar kosztował dwa razy więcej niż zwykłe bilety lotnicze w innym okresie. Taniej było zaprosić rodziców na święta do Anglii - dla czego ? Dwa bilety tam i z powrotem dla rodziców lecących w odwrotnym kierunku niż wszyscy, którzy chcieli lecieć do Polski na święta wyszły jeszcze taniej, niż mój w jedną stronę do Polski, gdzie lecieli wszyscy Polacy na święta do domu. Za to pod koniec stycznia ceny były wręcz śmiesznie tanie i za niecałe 100 zł obleciałem tam i z powrotem. Także miejsce i data ma ogromne znaczenie. Trzeba po prostu unikać wielkiej migracji tłumów, wtedy bilety są na tyle interesujące, że można zwiedzić dużo więcej, za dużo mniej pieniążków. Trzeba też popatrzeć na ceny biletów w środku tygodnia, na weekend zwykle więcej ludzi lata w miejsca bardziej turystyczne. Zwiedzanie jakiegoś słynnego miasta, wychodzi zawsze taniej, niż w weekend. Czasem nawet bilety do muzeum, mają droższą cenę w weekend. Stąd rozważ, czy nie warto, zamiast weekendowego wypadu, polecieć w tygodniu, gdzie wszystko będzie otwarte i możesz zobaczyć dużo więcej :)

3. Szukaj alternatyw z przesiadkami.


Konieczne jest sprawdzenie, czy Twój lot, który oferuje określoną cenę za przelot z miejsca A do miejsca B może oferować lepszą cenę lecąc z przesiadką. Mam tu na myśli, jak moja żona leciała z Holandii na Filipiny cena biletu w jedną stronę kosztowała ponad 450 $, jednak lot z dwoma przesiadkami w Niemczech i Chinach obniżył cenę do niecałych 240 $. Owszem czas był wydłużony o kilka dobrych godzin, ale weźcie pod uwagę, że standardowy lot z Europy na Filipiny to 16 godzin non stop. Leciałem tak kilka razy i można kota znieść w samolocie, nie mówiąc już o plecach i nogach. Tu można było rozprostować kości, przespacerować się po sklepach w strefie bezcłowej, coś dobrego zjeść. Druga rzecz, na którą trzeba spojrzeć, to lotnisko docelowe. Każde większe miasto świata ma kilka lotnisk. Jedne w danej chwili są droższe, drugie potrafią być o połowę tańsze. A dojazd z obydwu do centrum jest przybliżony. Czasem warto polecieć do odrobinę oddalonego lotniska, by w budżetowej cenie dojechać pociągiem. Myślę, że nie ma tu zbytnio opcji, albo lecimy tanio i dłużej, albo płacimy drożej i lecimy szybko. Dla tego cały czas podkreślam, by być elastycznym w wybieraniu gdzie i jak lecimy. Dla mnie na przykład nie sprawia to problemu, mamy z żoną zawsze listę miejsc, gdzie chcemy polecieć, sprawdzamy i gdy znajdziemy zadowalającą nas cenę, to bukujemy i lecimy. Takim to sposobem zwiedziliśmy masę miejsc, które chcieliśmy zobaczyć. Pewnie gdybyśmy nie byli na tyle elastyczni, zwiedzilibyśmy może połowę z tego co udało by nam się zwiedzić.

4. Porównuj ceny z różnych wyszukiwarek tanich lotów.

Wiadomo chyba, że nie wszystkie wyszukiwarki lotów są takie same. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Jedne sprawdzają się lepiej w lokalnych lotach, inne są dobre dla lotów międzykontynentalnych. Według mnie najlepszą opcją jaką od lat stosuje jest Skyscanner. Jest to strona, która jest i w języku Polskim, aczkolwiek ja zawsze sprawdzam cenę na polskiej stronie i na wersji anglojęzycznej. Większość biletów kupiliśmy przez tą stronę. Na samym dole jest opcja szukania - tanie bilety. Druga opcja, którą warto sprawdzić to te same loty z wyszukiwarki Loty Google i porównanie z Momondo. To są najczęściej używane przeze mnie wyszukiwarki. Jednak na tym nie koniec, gdyż jeśli jakaś z nich wyliczy mi cenę biletu, który chcę kupić, udaję się na stronę danej linii lotniczej i sprawdzam, jaką cenę oferuje mi dana linia bezpośrednio na ich stronie. Wiem jest to skomplikowane, ale coś za coś :) Dla większej wygody podam wam całą listę przewoźników światowych, dzięki czemu będzie wam dużo łatwiej porównywać ceny.

Europa najpopularniejsze linie:

Azja najpopularniejsze linie ( strony w języku angielskiem ): 

Kanada najpopularniejsi przewoźnicy ( angielskojęzyczne ):

Australia ( anglojęzyczne strony ):


  Mam nadzieję, że tą linko-manią jakoś pomogłem, a nie zaszkodziłem. Jedno co jest dobre w tym, to różnorodność, sam kiedyś nie wiedziałem, że aż tyle linii lotniczych jest dostępnych, a to przecież jeszcze nie wszystkie, to te najbardziej popularne :) Nie wszystkie oferują język Polski, mam nadzieję, że podróżnicy choć troszkę mówią po angielsku :)

  Pamiętajcie, że jeżeli szukacie opcji z przesiadkami, musicie mieć przynajmniej 3 godziny na przesiadkę. Zwykle bukuje się wtedy u różnych przewoźników, więc jeśli chodzi o odszkodowania w wyniku opóźnienia lotu, potrzebne są te właśnie 3 godziny dla firm ubezpieczeniowych. Jeśli oczywiście wybieracie opcję z ubezpieczeniem, co bardzo polecam, bo już nie raz czekałem po kilkanaście godzin na opóźniony samolot, a dzięki ubezpieczeniu - nie na lotnisku, tylko w hotelu.

  5. Szukaj połączeń różnymi liniami i w różnych walutach.

  Mając do dyspozycji wielu przewoźników, było by nie fajnie sprawdzać ceny u jednego, a resztę z nich pomijać. My zawsze sprawdzamy różne alternatywy, co do rodzaju przewoźnika jak i walut. Czasami ten sam bilet w Euro jest droższy niż ten sam w Dolarach, miejcie to pod uwagą. My zawsze sprawdzamy ceny w złotówkach, euro i dolarach, będąc w Azji sprawdzamy ceny w lokalnej walucie, czasami można naprawdę sporo zaoszczędzić.

  6. Nie wyszukuj biletów grupowych jeśli lecisz w większej grupie.

  Bilety grupowe najczęściej są najdroższe. Nie jest to regułą, ale w 99 % są droższe, niż kupując kilka rodzinnych. Czasem lecąc z żoną, jak ostatnio do Berlina, kupowaliśmy dwa pojedyncze bilety, do domu lecieliśmy już inną linią. Cały czas będę wam powtarzał, nie ma magii w tym, by kupić tani bilet, trzeba się dobrze naszperać, by zaoszczędzić, a czasem można zdobyć ten sam bilet nawet o połowę taniej. Więc WARTO spędzić troszkę czasu szukając, a zaoszczędzone fundusze wydać na dobre jedzenie :)

  7. Korzystaj z punktów i programów lojalnościowych.

  Obecnie wszystkie linie prowadzą różnego rodzaju bonusy, kluby, liczniki i tym podobne. Warto jest z nich korzystać. Działa to jak kupno kawy w MD, czy na stacjach benzynowych, zawsze można uzbierać dodatkowy bonus, darmową noc w hotelu, czy dodatkowy obiad podczas lotu za darmo. Jeżeli dużo latasz, jest to coś, czego nie powinieneś omijać. 

  8. Subskrybuj emaile z różnych wyszukiwarek tanich linii lotniczych.

  Tak samo jak wyżej, często dostaje emaile z różnymi specjalnymi promocjami, dzięki czemu śledzę, gdzie można dostać tańszy bilet. Mając swoją listę miejsc, które chcę odwiedzić, łatwiej jest trafić na dobrą ofertę. Takim to sposobem w wielu miejscach byliśmy całkiem przypadkowo. Przykładowo, dostaliśmy ofertę ( fakt, że autokarem ) za 100 zł dla nas dwoje do Budapesztu i z powrotem. Zarezerwowaliśmy i pojechaliśmy w weekend. To zaledwie 25 zł w jedną stronę dla osoby, czemu nie ? Tak też zwiedzałem Anglię, MegaBus - do Edenburga w dwie strony za 2 Funty. Tak też jest z lataniem, czasem oferty są za śmieszne pieniądze, wystarczy tylko śledzić oferty.

  9. Sprawdzaj, czy nie przysługują Ci zniżki np. studenckich.

  Zniżki chyba każdy lubi, są dla emerytów, są dla rodzin, są i dla studentów. Przed kupnem sprawdź, czy nie przysługuje Ci któraś z nich. 

  10. Rezerwuj lot z niedużym wyprzedzeniem.

  Ostatni, ważny punkt to oczywiście czas, kiedy bukujesz swój bilet. My staramy się nie bukować nic na długo przed wylotem. Dla czego ? Ano plany mogą się zmienić, to może pandemia nas zastać, to może być choroba, brak wolnego czasu, środków na wydanie na miejscu. Poza tym, z własnego doświadczenia nie warto bukować za wcześnie, gdyż zawsze dostawałem powiadomienia, że znalazła się super tania oferta do... w cenie niższej. Czasem bilet kupowany na ostatnią chwilę, też może być tym najtańszym. Jeżeli planujesz lecieć w szczycie migracyjnym, najlepiej jest zabukować bilet na trzy miesiące przed planowanym lotem, mowa tu o świętach, czy wakacjach, feriach. Jeśli zaś lecicie w normalnym czasie jest to taki słodki punkt trzy do sześć tygodni, gdzie ceny albo zaczynają spadać, albo rosnąc, w zależności od zainteresowania danym lotem.


  Jak szukać taniego biletu ?

  Tu wszystko zależy od Ciebie, jak bardzo jesteś elastyczny i jak kreatywny. Może to nie jest takie proste, jak wklepanie w przeglądarkę kilku rubryczek, ale jeśli zrobisz to samo w kilku, bądź kilkunastu, możesz natrafić na dobrą cenę, która wręcz Cię zaskoczy. Sprawdzaj też loty czarterowe, do niektórych krajów z Polski latają bezpośrednio wyłącznie czartery (tak jest np. z Maderą), dlatego warto śledzić też oferty przelotów z biur podróży - np. bilety lotnicze z ITAKI. Biura sprzedają te bilety inaczej niż linie rejsowe, tzn. im bliżej wylotu tym taniej (o ile zostaną im miejsca zarezerwowane w pierwszej kolejności dla wakacji pakietowych). Pamiętaj, nie mówię Ci byś szukał godzinami przez kilka dni, nam to zajmuje najwięcej godzinkę.
  Zastosuj się do tych wskazówek, a sam zobaczysz, że znalezienie taniego biletu to nie cud, a kilka chwil spędzonych na efektywnym szukaniu.   1 Komentarze

  1. Dajcie znać, czy macie jakieś swoje sprawdzone metody na szukanie tanich biletów lotniczych.

   OdpowiedzUsuń